Jako základ k přípravě bylinkového octa použijeme vinný nebo jablečný ocet.Čerstvě nasekané byliny nasekejte a vložte do čistých lahví.Zalejte teplým né však horkým octem a zazátkujte,nejlépe korkovou zátkou.Lahve postavte na parapet na 2 týdny a každý den s ní zaklepte.Po 2 týdnech ochutnejte.Chcete-li mít ocet výraznější chuti,přeceďte a ještě jednou celý proces opakujte.Hotový ocet přeceďte,přidejte do lahve čerstvý výhonek nebo snítku,podle nichž poznáte druh octa.Bylinkový ocet použijte do salátů,marinád a do omáček.
ESTRAGONOVÝ OCET Podle shora uvedeného postupu přidejte do octa kousky česneku a estragonu.Po prvním dnu česnek vyjměte a nahraďte ho 2 čerstvými stroužky,kterénecháte louhovat 2 týdny.přeceďte a nalijte do lahve.
KVĚTINOVÝ OCET Stejně připravte i květinový ocet.Používá se do ovocných salátů a také některých kosmetyckých receptů.Květy zbavte stonků a zelených částí.
|
|
bazalka,bobko výlist,česnek,estragon,fenykl,kopr,majoránka,máta,meduňka,rozmarýna,saturejka,tymián | |
KVĚTY VHODNÉ K PŘÍPRAVĚ OCTA |
OCTOVÉ SMĚSI
Květiny lze různě kombinovat.Stačí trocha šikovnosti a fantazie.Nabízíme několik zajímavých kombinací:
1díl estragonu a 2 díly meduňky
1díl bazalky a 2 díly krvavce totentu
1díl estragonu,bazalky a pažitky a 2díly tymiánu,krkavce totentu a 1 stroužek česneku
KVĚTINOVÉ OCTY:
Postupujte stejně jako při přípravě pikantních,kořenitých octů
1 díl levandulových květů a1 díl květů aloisie
1 díl levandulových květů a 3 díly korunních lístků růží
1 díl růžových karafiátů a 1 díl květů rozmarýny,2díly korunních lístků růží a 2 díly květů černého bezu
NAKLÁDANÝ KŘEN
mladé,větší nepoškozené kořeny křenu očistěte a omyjte.Nastrouhejte nebo rozmixujte a dejte do malých sklenic.Zalijete slaným octem,který si připravíte z 1 čajové lžičky( 5ml)coli a(275ml)octa.Zavíčkujte apo měsíci můžete konzumovat.